I et år har jeg betalt for en internett-tilkopling som ikke har virka. Det beklager Canal Digital, men siden jeg har betalt og ikke mast mer enn jeg har gjort, vil de ikke refundere kostnadene mine.
Jeg har kabelTV fra Canal Digital, mens bredbånd har jeg fra en annen leverandør via en tynn telefonlinje som jeg har lagt til arbeidsrommet mitt der det står en trådløs ruter. Canal digital fristet stadig med at jeg kunne få et raskt bredbånd via dem. I oktober i fjor slo jeg til. Modem som jeg kopla til antenneledningen fikk jeg fra Canal Digital, men trådløs ruter kjøpte jeg sjøl. Utstyret ble installert og virka! Jeg fikk til og med kopla til IP-telefonen min!
Dessverre varte lykken bare i få minutter før nettverket stoppet. Utstyret ble resatt og prøvd på nytt: Virka! Men bare i noen minnutter! Heldigvis hadde jeg ikke sagt opp den gamle bred båndtilkoplinga mi fra Nextgentel. Jeg fortsatte å bruke det, mens jeg innimellom prøvde å få den nye internett-tilkoplinga til å virke lenger enn noen minutter av ganga. I februar ble jeg ringt opp av Canal Digital til en velkomstprat. Om jeg var fornøyd med utstyret mitt? Erru gæren, sa jeg, det virker jo ikke? Virker det ikke, nei da skal vi sende en installatør som ser på hva som er feil. Det som var dumt var at Canal Digital loggførte at jeg var svært fornøyd med tjenesten, selv om den altså var ikke-eksisterende men kostet 399 kr i måneden.
Så gikk nå dagan. Installatøren kom ikke. Regningene ble betalt via autogiro. Jeg var travelt opptatt på Stortinget, og når jeg kom hjem hadde jeg jo det gamle bredbåndet fra Nextgentel. Med jevne mellomrom tenkte jeg at nå er det på tide å purre på installatøren fra Canal Digital, men jeg gjorde ikke noe.
Ikke før dagen etter valget. Da ringte jeg og klaget. Dagen deretter ble jeg oppringt av en installatør som i løpet av få minutter var hjemme hos meg. Han kunne konstatere at bredbåndet ikke var brukt. Han installerte på nytt, sjekket og mente at jeg nå hadde en ypperlig forbindelse. Jeg satte meg til med PCen straks han var gått: Ingen forbindelse. Siden installatøren hadde ringt meg, hadde jeg nummeret hans. Jeg ringte han og han kunne konstatere at det ikke var nett-tilgang. – Det er noe galt med modemet ditt, sa han, vi sender et nytt. Dagene gikk. I forgårs hadde det gått en måned og jeg tok kontakt med Canal Digital igjen. De hadde tidligere lovet at jeg skulle vurdere refusjon av det jeg hadde betalt.
Nå var jeg blitt litt grinete. Da Canal Digital tilbød tre måneders refusjon av nettleie, syntes jeg ikke det var nok. Jeg fikk det opp i fire måneder, men jeg mente at jeg i allefall burde få refundert kostnadene fra mars av, siden jeg i februar ble lovet at en installatør skulle komme innom. – Det har vi ikke lovet, etter våre notater, sa Canal Digital. Men jeg vet jo ikke hva dere noterer etter samtaler med meg, sa jeg, sjøl har jeg i hvertfall gått og venta på installatøren.
Canal Digital beklaget at de ikke hadde sendt modemet. Nå gikk det fort. To dager etter hadde jeg nytt modem, som ble installert samme kveld. Alt virka! Ganske lenge! Men også dette nettet falt etter hvert ned. Jeg hadde tre samtaler med teknisk hjelp fra Canal Digital samme kveld. Den siste karen jeg snakka med spurte om modemet og ruteren so langt fra fjernsynet? Cirka 5 cm sa jeg. – Det må du endre, det må stå minst en meter unna. Det ordna jeg, riktignok ikke med kabelen fra Canal Digital for den var ikke lang nok. Likevel fikk jeg ikke nettet til å holde mange minuttene. Klokka ett om natta ga jeg opp. Neste morgen ringte jeg Canal Digital og ba om at en installatør skulle komme. – OK, han kommer om en måned, ble det svart. Da kasta jeg inn håndkleet, sa opp abonnementet på Canal Digital, ringte Nextgentel og tegnet nytt abonnement som jeg fikk med økt kapasitet og redusert pris. Da monterte jeg også opp IP-telefonen som jeg også hadde betalt for et år – riktignok til Telio, som jo ikke var skyld i at jeg ikke hadde et fungerende nett. Så nå er jeg igjen tilgjengelig på fasttelefon!
Så nå får jeg refundert 4 måneder fra Canal Digital. Dvs to måneder tilbake og 2 måneder framover!
Legg igjen en kommentar